Wady i zalety skrzyń zmiany biegów: manualna, automatyczna, sekwencyjna.

Skrzynia biegów to niezbędny podzespół dla każdego samochodu. Bez niej nie byłoby możliwe wykorzystanie całego potencjału drzemiącego w mocy pojazdu oraz jego poprawna i bezpieczna eksploatacja. Dzięki postępowi technicznemu obecnie są dostępne trzy rodzaje skrzyni biegów:

 • manualna,
 • automatyczna,
 • sekwencyjna (łącząca funkcjonalność skrzyni manualnej i automatycznej).

Jakie są wady i zalety wszystkich rodzajów skrzyni? Dla kogo jest odpowiednia skrzynia manualna, a dla kogo automatyczna? Podpowiadamy.

Skrzynia manualna

Najbardziej powszechny i najchętniej używany przez kierowców z większym doświadczeniem rodzaj skrzyni biegów. Jest chwalony za dobre wrażenia podczas jazdy i pełną kontrolę nad pracą samochodu. Składa się z:

 • Zespołu kół zębatych osadzonych na wałkach, z mechanizmem przesuwu, aby łączyć ze sobą odpowiednie pary trybów realizujących wybrane przez kierowcę przełożenie (bieg).
 • Łożysk, na których osadzone są wałki oraz elementy uszczelniające zapobiegające wyciekaniu oleju z układu skrzyni.
 • Skrzynia wyposażona jest też w czujnik włączenia biegu wstecznego, aktywujący światła cofania.

Wady manualnej przekładni:

 • Ciągła konieczność zmiany biegów - jest to męczące szczególnie w jeździe miejskiej
 • Niższy komfort jazdy - w porównaniu ze skrzynią automatyczną

Zalety manualnej przekładni:

 • Prosta budowa podzespołu - łatwa naprawa
 • Stosunkowo niska cena za samochód z manualną skrzynią biegów
 • Pełna kontrola dynamiki jazdy

Skrzynia automatyczna

To dobre rozwiązanie dla kierowców, którzy jeszcze nie mają odpowiedniej podzielności uwagi za kółkiem, a zmiana biegu wymaga od nich dużego skupienia. Nowoczesne skrzynie automatyczne oferują dynamikę i o wiele szybsze płynne działanie niż w przypadku ręcznej zmiany biegów. Wygoda, brak obsługi sprzęgła i duża swoboda wyboru trybów jazdy rekompensują wyższą cenę pojazdów wyposażonych w automatyczne przekładnie.

Wady automatycznej skrzyni biegów:

 • Drogi serwis - z uwagi na skomplikowaną budowę układu
 • Wyższe spalanie niż w samochodach ze skrzynią manualną - zauważalne w starszych modelach ze skrzynią automatyczną. W najnowszych samochodach różnica jest znacznie mniejsza.
 • Awaryjność niektórych modeli - starsze “automaty” są bardziej awaryjne niż te nowe. Postęp techniczny i znajomość specyfikacji automatycznej skrzyni biegów skutkuje polepszeniem jakości podzespołu.
 • Cena samochodu - jest o wiele wyższa niż w przypadku samochodów z manualną przekładnią.

Zalety automatycznej skrzyni biegów:

 • Wygoda - nie musimy się martwić ciągłą zmianą biegów w trybie miejskim
 • Bezpieczeństwo - brak konieczności zmiany biegów przekłada się na bezpieczeństwo jazdy. Kierowca niezajęty zmianą ustawienia przekładni może w pełni zająć się prowadzeniem samochodu.

Skrzynia sekwencyjna

Łączy w sobie wygodę prowadzenia “automatu” i frajdę z jazdy “manualem”. Aby zmienić bieg, wystarczy zdjąć nogę z gazu oraz przesunąć drążek skrzyni w odpowiednie położenie. W przypadku tego podzespołu praca sprzęgła jest w pełni zmechanizowana.

Zmiana biegu odbywa się dzięki elektronicznemu sterownikowi w sposób sekwencyjny - każdy ruch drążkiem lub przyciskiem włącza bieg wyższy, lub niższy, tylko po kolei - nie można np. bezpośrednio zredukować biegu piątego do drugiego.

Nowoczesne półautomatyczne skrzynie biegów najczęściej są wyposażone także w funkcję całkowicie automatycznego wybierania i zmieniania przełożeń oraz różne tryby jazdy (np. ekonomiczny, sportowy)

Samochody NH Rentals - automat czy manual? Który wybierzesz?

NH Rentals to wypożyczalnia samochodów: Malbork, Pruszcz Gdański. Oferujemy wynajem krótko i długoterminowy samochodów spośród siedmiu segmentów. Nasza flota dysponuje dwudziestoma trzema autami z manualną lub automatyczną skrzynią biegów, aby każdy mógł znaleźć idealny dla siebie model samochodu. Zapoznaj się z naszą ofertą i wyrusz w drogę już dziś!

Znajdź nas

Adres
ul. Obrońców Westerplatte 3 lok. 1
Tczew, 83-110

Zadzwoń
+ 48 603 592 691

Godziny
Proszę dzwonić

październik 2022
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Dodaj komentarz


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


wypożyczalnia samochodów, wypożyczalnia aut Malbork, Pruszcz Gdański, Starogard, Tczew

Kontakt:

INFOLINA 24H
+48 603 592 691

kontakt@nhrentalcars.pl

NH Rental Cars
ul. Obrońców Westerplatte 3 lok.1
83-110 Tczew, woj. pomorskie

2023 NH Rental Cars © All Rights Reserved