Ludzie traktują psy, koty i inne zwierzęta jak członków rodziny, dlatego nikogo nie powinien dziwić fakt, że są one zabierane na wycieczki i kilkudniowe urlopy. Jeszcze kilka lat temu podróżujący ze swoim zwierzakiem nie mieli praktycznie żadnych akcesoriów do wyboru. Nie było także informacji o bezpiecznym i odpowiedzialnym przewożeniu zwierząt w aucie. Niewiele osób przywiązywało wagę do do warunków, w jakich poruszają się zwierzęta domowe. Na szczęście dziś świadomość właścicieli jest dużo większa.
Co mówią przepisy?
W przepisach ruchu drogowego nie ma jednoznacznych regulacji, które precyzyjnie określałyby zasady zgodnie, z którymi powinno się przewozić zwierzęta w samochodach. Czym wobec tego powinien się kierować właściciel zwierzaka, z którym podróżuje? Zgodnie z art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2013 r. poz. 856, z późn. zm.) „W sprawach nieuregulowanych w ustawie do zwierząt stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące rzeczy.” – co oznacza, że w tym wypadku powinny mieć zastosowanie regulacje dotyczące przewożenia ładunku, czyli należy zadbać o to, aby wspomniany ładunek w żaden sposób nie utrudniał prowadzenia pojazdu, nie ograniczał widoczności i był odpowiednio zabezpieczony. Warto także mieć świadomość, że za przewożenie psa, kota czy innego zwierzęcia niezgodnie z wymienionymi zaleceniami grozi grzywna od 20 do 500 złotych.
Jak bezpiecznie podróżować z psem, kotem czy innym zwierzęciem domowym?
Niezależnie od tego, czy przemieszczamy się po mieście, czy po całym kraju, należy postępować zgodnie ze wskazówkami, jak przewozić psa lub kota w samochodzie aby wszyscy byli bardziej zrelaksowani podczas transportu.
- Miejsce dla zwierzaka – ani pies, ani kot nie powinien wchodzić do samochodu, dopóki wszystkie bagaże nie zostaną już spakowane, dlatego ważne jest, aby planować z wyprzedzeniem i zostawić pupilowi wystarczająco dużo miejsca. Nie ma znaczenia czy zwierzę podróżuje w transporterze, specjalnym foteliku czy na siedzeniu, ponieważ w każdym z tych przypadków potrzebuje odpowiednią ilość miejsca, aby mogło się wygodnie położyć. Nie powinno się również zostawiać wokół niego żadnych przedmiotów, które mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa – takich jak ostre przedmioty lub cokolwiek, czym mogłoby się zadławić. Dobrze jest dać psu lub kotu ulubiony koc lub zabawkę. Bardzo ważne – pod żadnym pozorem nie powinno się wozić zwierząt na przednim siedzeniu, ponieważ uruchomiona poduszka powietrzna może spowodować poważne, a nawet śmiertelne obrażenia.
- Karmienie przed podróżą – behawioryści zwierzęcy zalecają utrzymywanie rutyny psa podczas podróży, aby złagodzić stres, ale częścią bezpiecznego przewożenia psa lub kota w samochodzie, jest dostosowanie tej rutyny do własnych potrzeb. Dotyczy to szczególnie jedzenia. Jedzenie tuż przed wyprawą może skutkować rozstrojem żołądka i prawdopodobnie bałaganem w aucie. Więc nawet jeśli oznacza to jedzenie wcześniej niż zwykle, powinno się nakarmić czworonoga co najmniej trzy godziny przed wyjazdem.
- Sposób na stres – nie jest to łatwe, ale jeśli tylko istnieje taka możliwość, dobrze jest skonsultować się z weterynarzem na kilka tygodni przed podróżą. Będzie on mógł przepisać leki przeciwlękowe, zapewniające spokój w czasie transportu.
Kluczem do tego, jak przewozić zwierzęta domowe w samochodzie, jest planowanie z wyprzedzeniem. Im więcej szczegółów można przewidzieć i omówić z weterynarzem, tym łatwiej minie podróż.