Jak bezpiecznie przewozić psa/kota/zwierzęta w samochodzie?

Ludzie traktują psy, koty i inne zwierzęta jak członków rodziny, dlatego nikogo nie powinien dziwić fakt, że są one zabierane na wycieczki i kilkudniowe urlopy. Jeszcze kilka lat temu podróżujący ze swoim zwierzakiem nie mieli praktycznie żadnych akcesoriów do wyboru. Nie było także informacji o bezpiecznym i odpowiedzialnym przewożeniu zwierząt w aucie. Niewiele osób przywiązywało wagę do do warunków, w jakich poruszają się zwierzęta domowe. Na szczęście dziś świadomość właścicieli jest dużo większa.

Co mówią przepisy?

W przepisach ruchu drogowego nie ma jednoznacznych regulacji, które precyzyjnie określałyby zasady zgodnie, z którymi powinno się przewozić zwierzęta w samochodach. Czym wobec tego powinien się kierować właściciel zwierzaka, z którym podróżuje? Zgodnie z art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2013 r. poz. 856, z późn. zm.) „W sprawach nieuregulowanych w ustawie do zwierząt stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące rzeczy.” – co oznacza, że w tym wypadku powinny mieć zastosowanie regulacje dotyczące przewożenia ładunku, czyli należy zadbać o to, aby wspomniany ładunek w żaden sposób nie utrudniał prowadzenia pojazdu, nie ograniczał widoczności i był odpowiednio zabezpieczony. Warto także mieć świadomość, że za przewożenie psa, kota czy innego zwierzęcia niezgodnie z wymienionymi zaleceniami grozi grzywna od 20 do 500 złotych. 

Jak bezpiecznie podróżować z psem, kotem czy innym zwierzęciem domowym?

Niezależnie od tego, czy przemieszczamy się po mieście, czy po całym kraju, należy postępować zgodnie ze wskazówkami, jak przewozić psa lub kota w samochodzie aby wszyscy byli bardziej zrelaksowani podczas transportu.

  • Miejsce dla zwierzaka – ani pies, ani kot nie powinien wchodzić do samochodu, dopóki wszystkie bagaże nie zostaną już spakowane, dlatego ważne jest, aby planować z wyprzedzeniem i zostawić pupilowi wystarczająco dużo miejsca. Nie ma znaczenia czy zwierzę podróżuje w transporterze, specjalnym foteliku czy na siedzeniu, ponieważ w każdym z tych przypadków potrzebuje odpowiednią ilość miejsca, aby mogło się wygodnie położyć. Nie powinno się również zostawiać wokół niego żadnych przedmiotów, które mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa – takich jak ostre przedmioty lub cokolwiek, czym mogłoby się zadławić. Dobrze jest dać psu lub kotu ulubiony koc lub zabawkę. Bardzo ważne – pod żadnym pozorem nie powinno się wozić zwierząt na przednim siedzeniu, ponieważ uruchomiona poduszka powietrzna może spowodować poważne, a nawet śmiertelne obrażenia.
  • Karmienie przed podróżą – behawioryści zwierzęcy zalecają utrzymywanie rutyny psa podczas podróży, aby złagodzić stres, ale częścią bezpiecznego przewożenia psa lub kota w samochodzie, jest dostosowanie tej rutyny do własnych potrzeb. Dotyczy to szczególnie jedzenia. Jedzenie tuż przed wyprawą może skutkować rozstrojem żołądka i prawdopodobnie bałaganem w aucie. Więc nawet jeśli oznacza to jedzenie wcześniej niż zwykle, powinno się nakarmić czworonoga co najmniej trzy godziny przed wyjazdem. 
  • Sposób na stres – nie jest to łatwe, ale jeśli tylko istnieje taka możliwość, dobrze jest skonsultować się z weterynarzem na kilka tygodni przed podróżą. Będzie on mógł przepisać leki przeciwlękowe, zapewniające spokój w czasie transportu. 

Kluczem do tego, jak przewozić zwierzęta domowe w samochodzie, jest planowanie z wyprzedzeniem. Im więcej szczegółów można przewidzieć i omówić z weterynarzem, tym łatwiej minie podróż. 

Znajdź nas

Adres
ul. Obrońców Westerplatte 3 lok. 1
Tczew, 83-110

Zadzwoń
+ 48 603 592 691

Godziny
Proszę dzwonić

luty 2022
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28  

Dodaj komentarz


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


wypożyczalnia samochodów, wypożyczalnia aut Malbork, Pruszcz Gdański, Starogard, Tczew

Kontakt:

INFOLINA 24H
+48 603 592 691

kontakt@nhrentalcars.pl

NH Rental Cars
ul. Obrońców Westerplatte 3 lok.1
83-110 Tczew, woj. pomorskie

2023 NH Rental Cars © All Rights Reserved