Chińskie marki samochodów - zestawienie. Czy chińskie samochody podbiją europejski rynek?

Jakiś czas temu chińscy producenci samochodów bez powodzenia próbowali zdobyć europejski rynek. Teraz wrócili, wyciągnęli wnioski i wprowadzili liczne poprawki, oferując samochody oraz koncepcje sprzedaży, których wcześniej nie widziano. 

Chińskie samochody są kusząco tanie, a jednocześnie naszpikowane dodatkami. Jednak pierwsze próby motoryzacyjnego podboju Europy się nie powiodły. Teraz sytuacja się zmieniała i od kilku lat liczba chińskich producentów sprzedających swoje modele w całej Europie stale rośnie. Dzięki dużo atrakcyjniejszym samochodom z napędem elektrycznym i inteligentnym modelom sprzedażowym, tym razem powinni być w stanie zaistnieć na rynku europejskim.

Samochody made in China

Z perspektywy czasu pierwsze próby zdobycia Europy wyglądały przerażająco niezdarnie. Wystarczy wspomnieć producenta Shuanghuan, który przywiózł na Stary Kontynent klona BMW X5 o nazwie CEO. Testy Euro NCAP ujawniły liczne luki w sprzedanych modelach. Od tego czasu jednak wiele się zmieniło po stronie produktu. Dzięki transferowi know-how w ramach wielu wspólnych przedsięwzięć producenci w Chinach wiele się nauczyli, a kilku z nich otworzyło centra rozwoju i projektowania m.in. w Niemczech. Oprócz know-how z Europy w niektórych przypadkach wykorzystuje się również tożsamość europejskich marek, aby chińskie samochody były społecznie akceptowane. 

Nieco inną strategię przyjęła Grupa Geely, która zapewniła sobie bilet na rynek europejski w 2010 roku wraz z przejęciem szwedzkiego Volvo. Oprócz technicznego know-how i zaplecza produkcyjnego, Szwedzi wprowadzili do tego małżeństwa także sieć dealerską. Okazało się to strzałem w dziesiątkę i wystarczy spojrzeć na Polestara, który jest po prostu piękny. Z podobną europejską tożsamością Geely będzie w przyszłości używać marki Smart, która właśnie została wydzielona z Daimler Group. Już na początku 2023 r. ma pojawić się w Europie kompaktowy SUV z napędem akumulatorowym.

W 2007 roku SAIC nabył prawa do tradycyjnej brytyjskiej marki MG, która obecnie oferuje cztery serie samochodów. Oprócz SUV-a z napędem hybrydowym typu plug-in dostępne są dwa elektryczne SUV-y i elektryczne kombi MG5. W tym roku SAIC alias MG Motors zwielokrotnił swoją sprzedaż w Europie i sprzedał kilkadziesiąt tysięcy samochodów. Celem jest osiągnięcie sześciocyfrowych wyników sprzedaży do 2025 roku. 

MG5 EV

Producenci z Chin od dawna są pewni siebie i nie muszą już ukrywać swoich samochodów za pseudoeuropejskimi markami. Jedną z pierwszych o czysto chińskiej tożsamości jest marka Aiways, która od 2020 roku sprzedaje w Niemczech elektrycznego SUV U5 za pośrednictwem sieci detalicznej. W 2022 roku U6 będzie drugim modelem, z którym Aiways chce znacząco zwiększyć sprzedaż. 

Aiways U6 Europe

Również Nio jest świeżo wprowadzane na rynek europejski. Ten producent samochodów elektrycznych chce być postrzegany się jako marka lifestylowa i premium. Wizualnie i technicznie modele takie jak ES6, ES8 czy ET7 są dość ciekawe. Szczególną cechą firmy Nio jest system wymiany baterii, który ma już kilka tysięcy stacji w Chinach i powinien również ułatwić użytkowanie na duże odległości w Europie. 

Nio ET7

Xpeng także chce być postrzegany jako marka premium. Producenci upatrzyli sobie Norwegię, która jest popularna wśród start-upów e-samochodów, ponieważ pojazdy napędzane wyłącznie energią elektryczną mają tam dużą siłę nabywczą. Podobnie jak Nio, Xpeng opiera się na najwyższej jakości i klasycznych modelach o dużej wydajności i zasięgu. Sportowy sedan P7, który jest ciekawą alternatywą dla Modelu S Tesli.

Xpeng P7

Great Wall Motors zdecydowanie chce w przyszłym roku konkurować w Europie dwiema markami Ora i Wey. Ora oferuje całkowicie elektryczne, lifestylowe kompakty w stylu mini Porsche, natomiast Wey stawia na luksusowe SUV-y, takie jak Coffee 01 z napędem hybrydowym typu plug-in. Pierwszy sklep Wey, podobnie jak europejska siedziba, ma powstać w Monachium. 

Znajdź nas

Adres
ul. Obrońców Westerplatte 3 lok. 1
Tczew, 83-110

Zadzwoń
+ 48 603 592 691

Godziny
Proszę dzwonić

luty 2022
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28  

Dodaj komentarz


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


wypożyczalnia samochodów, wypożyczalnia aut Malbork, Pruszcz Gdański, Starogard, Tczew

Kontakt:

INFOLINA 24H
+48 603 592 691

kontakt@nhrentalcars.pl

NH Rental Cars
ul. Obrońców Westerplatte 3 lok.1
83-110 Tczew, woj. pomorskie

2023 NH Rental Cars © All Rights Reserved