Prawo jazdy w aplikacji na smartfonie

Za 3 miesiące (od 5 grudnia 2020) pojedziesz samochodem bez posiadania przy sobie prawa jazdy (chyba że nie masz uprawień 😉 - lepiej zostań w domu). To już kolejny dokument tuż za dowodem rejestracyjnym i polisą OC, który możesz zostawić wkrótce w domu. Prawo jazdy w aplikacji będzie już 7 usługą w mObywatelu.

wypożyczalnia samochodów, wypożyczalnia aut Malbork, Pruszcz Gdański, Starogard, Tczew

Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji 04.09.2020: "Od 5 grudnia nie będziemy musieli wozić ze sobą prawa jazdy, będziemy mogli je mieć w telefonie. Minister cyfryzacji Marek Zagórski podpisał dziś dokument, dzięki któremu staje się to możliwe".

"Dwa lata temu podjęliśmy decyzję, dzięki której Polacy nie muszą mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego samochodu oraz dokumentu potwierdzającego jego ubezpieczenie. Dzisiaj zrobiliśmy kolejny krok. Za trzy miesiące będziemy mogli zostawić prawo jazdy w domu albo skorzystać z aplikacji mObywatel, do czego zresztą bardzo zachęcam" - słowa ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego.

Tak więc wszystkie dokumenty samochodowe tj. dowód rejestracyjny, polisa OC i prawo jazdy możesz od 5 grudnia zostawić bezpiecznie w domu, wystarczy ściągnąć aplikację mObywatel. "Z tego rozwiązania mogą korzystać właściciele i współwłaściciele pojazdów. A więc wszyscy ci, którzy są zarejestrowani w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) jako posiadacze samochodów, motorów, skuterów itd." – mówi Zagórski.

Jaki system do aplikacji mObywatel?

Android wersja 6.0 lub nowsza

tutaj znajdziemy wszystkie usługi

iOS wersja 10.3 lub nowsza

obecnie tylko usługa mTożsamość

Usługi w aplikacji mObywatel

Aplikacja jest bezpłatna, aby ją uruchomić należy mieć założony profil zaufany (PF- załóż PF ). Po wejściu w aplikację wyświetlają nam następujące usługi: “mTożsamość”, “eRecepta”, “mPojazd”, “eLegitymacja Szkolna”, “eLegitymacja Studencka” i “Polak za Granicą”. Aby wejść w dokument należy najpierw zalogować się na gov.pl w profilu zaufanym. Po zalogowaniu zobaczymy w aplikacji dokumenty, które nas dotyczą (kierowca raczej nie zobaczy mLegitymacji Szkolnej 😉).

mTożsamość

Tu znajdziemy e-dowód osobisty. Wygląda jak oryginał, ale jest w wersji cyfrowej.

mLegitymacja Szkolna

Cyfrowa wersja legitymacji szkolnej uprawniająca do wszystkich ustawowych ulg i zniżek.

mLegitymacja Studencka

Cyfrowa legitymacja studencka potwierdzająca przynależność do uczelni, dająca ustawowe zniżki.

mPojazd

Wszystkie dane dotyczące Twojego auta.

Polak za granicą

Podpowie, co zrobić w razie kłopotów podczas wyjazdu. Znajdują się tam także informacje na temat obecnej sytuacji związanej z koronawirusem w danym kraju.

eRecepta

Lista recept Twoich i Twoich dzieci, których jeszcze nie zrealizowałeś.

mPojazd

W zakładce “mPojazd” każdy kierowca znajdzie informacje z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu.

Polisa OC

Aplikacja udziela podglądu w dane z polisy OC – w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant. Dla przypomnienia na 30 dni przed datą wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania technicznego w aplikacji wyświetli się komunikat z przypomnieniem.

Dowód rejestracyjny w mPojeździe

W mPojeździe znajdują się także informacje o naszym samochodzie: marka i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN oraz termin badania technicznego.

wypożyczalnia samochodów, wypożyczalnia aut Malbork, Pruszcz Gdański, Starogard, Tczew

mPrawo jazdy

mPrawo jazdy będzie tak samo jak dowód odobisty witrualną kopią dokumentu.

W “mPrawo Jazdy” kierowca będzie miał możliwość sprawdzenia punktów karnych 😉

Teraz tylko czekać, aż zlikwidują konieczność fizycznego potwierdzania przeglądów w postaci pieczątki w dowodzie rejestracyjnym 😉 Kto wie, może już niedługo...