Diesel, benzyna vs hybryda

Choć każdy z Was zapewne dobrze wie jak napędzany jest pojazd silnikiem diesla i silnikiem benzynowym nie każdy wie na czym dokładnie polega praca silnika w aucie hybrydowym i czym tak naprawdę jest ta hybryda. 
wypożyczalnia samochodów, wypożyczalnia aut Malbork, Pruszcz Gdański, Starogard, Tczew

Czym jest hybryda?

Jeszcze do niedawna słowo Hybryda najczęściej kojarzyło nam się z krzyżowaniem zwierząt różnego gatunku. Najbardziej znaną hybrydą jest muł. Jest to wynik rozmnażania klaczy z osłem. Wynikiem jest zwierzę, które dziedziczy najlepsze cechy z obu rodziców, takie jak : wytrzymałość, odporność na wysoką temperaturę, siła itp.

wypożyczalnia samochodów, wypożyczalnia aut Malbork, Pruszcz Gdański, Starogard, Tczew

Hybrydy samochodowe

Podobnie sprawa ma się w przypadku Hybryd, ale samochodowych.               Auta te są połączeniem klasycznego benzyniaka z elektrycznym napędem do niedawna znanym tylko w samochodzikach RC naszych dzieci. Rosnące wymagania co do emisji spalin w naszych autach, coraz bardziej widoczny problem zanieczyszczenia środowiska, a także w coraz większym tempie znikające zasoby ropy, zmuszają ludzkość do tworzenia technologii przyszłości. Pomimo iż auta hybrydowe nie są wynalazkiem z przed kilku lat, w Polsce ich popularność wzrasta dopiero niedawno. Dzieje się tak z całą pewnością poprzez rosnące ceny paliwa, coraz większe wymagania spalinowe, a także zwiększony czas postoju w korkach. To właśnie te czynniki skłaniają Polaków do zakupu hybryd. Jeszcze do niedawna zakup nowej hybrydy był po za zasięgiem przeciętnie zarabiającego obywatela RP, lecz na dzień dzisiejszy w cenie ok 60-70 tysięcy PLN możemy zakupić dobrze wyposażoną hybrydę, to tyle co za auto klasy średniej ze słabym wyposażeniem.

Zakup auta hybrydowego

Wyżej opisano zakup hybrydy klasy średniej z salonu, do dyspozycji mamy jeszcze dwie opcje:
  1. Zakup hybrydy używanej.
  2. Zakup hybrydy nowej, dla tych z zasobniejszym portfelem. Np. BMW serii 7 oferuje silnik 4 litrowy z hybrydą, z różnicą zaledwie kilku tysięcy w porównaniu do tego samego silnika z samą benzyną/dieslem.
Wszystkie trzy opcje przynoszą korzyści posiadaczowi, różnica jest tylko w wielkości redukcji kosztów użytkowania i spalania.
Zakup hybrydy używanej wiąże się bez wątpienia z niższą ceną auta, ale wziąć pod uwagę należy żywotność akumulatorów. Większość producentów w chwili obecnej daje gwarancje na swoje akumulatory od 5-10 lat, zapewniając że ich wydajność nie spadnie poniżej ok. 70% początkowej mocy. Należy uwzględnić ten mankament w przypadku chęci jazdy z ograniczonymi kosztami. Hybrydy, można podzielić na kilka typów, lecz ostatnimi czasy dużą popularność zyskują auta hybrydowe typu Plug-in, które mają powiększone akumulatory względem klasycznej hybrydy. Dzięki powiększonym akumulatorom można je ładować na specjalnych stacjach, lub w domu. (Tutaj rada, ładujcie w nocy-przecież jest tańszy prąd, albo przy okazji zakupów w galerii handlowej- tutaj koszt wyniesie nas równo tyle co cena parkingu 😉)
Jeśli użytkownikiem auta jest osoba, która dziennie pokonuje dystans do pracy w granicach 20km w jedną stronę, bez wątpienia powinna zastanowić się nad autem hybrydowym, bo na dystansie około 50km takie auta są w stanie jeździć wyłącznie na energii elektrycznej. Dodając do tego korki w mieście, zredukujemy nie tylko nasze koszty paliwa, ale również spaliny wydzielane do atmosfery. Nie wspominając już tutaj o braku sprzęgła w aucie hybrydowym, co bez wątpienia docenią osoby, które kiedykolwiek musiały wymieniać ten podzespół, oddając mechanikowi całą wypłatę, a nawet i więcej. Chcąc przyczynić się do zmniejszenia zanieczyszczeń bez wątpienia powinniśmy zainteresować się dotacjami dla aut ekologicznych.
wypożyczalnia samochodów, wypożyczalnia aut Malbork, Pruszcz Gdański, Starogard, Tczew

Podsumowanie Diesel/ benzyna vs hybryda

Reasumując, najlepszym rozwiązaniem na obecne czasy dla przeciętnej rodziny, chcącej zaoszczędzić na użytkowaniu auta jest posiadanie w garażu dwóch aut. Jedno do ekologicznej/ekonomicznej jazdy po mieście w luksusie cichego wnętrza, a drugie to poczciwy diesel uwielbiany przez Polaków 1,9TDI mogący przejechać 1000km na jednym baku i dowieść naszą rodzinę w każdy zakątek Polski bez tankowania. Pamiętać należy, że technologia z dnia na dzień się rozwija i opisane hybrydy będą coraz tańsze, coraz dostępniejsze i z rosnącym zasięgiem.

W następnym artykule opiszemy młodsze rodzeństwo aut hybrydowych czyli : Auta w pełni elektryczne.

Opublikowano

28 października, 2019

Udostępnij