Dlaczego ruch prawostronny?

34% ludzi na całym świecie jeździ lewą stroną a pozostałe 66% - tak jak my – prawą.

3/4 populacji jest praworęczna – widać jakąś zależność 😉

Wpływy rzymskie

Rzymianie, którzy wywarli wielki wpływ na wiele dziedzin jak sztuka, prawo i obyczaje w Europie mieli wpływ także na sposób poruszania się po drodze.  Na podstawie prac badawczych przy starym rzymskim kamieniołomie oraz prowadzącej do niego drogi (Blunsdon Rige w UK) archeolodzy zaobserwowali, że po lewej stronie drogi przy wyjeździe z kamieniołomu są głębokie ślady kół – zapewne załadowanych wozów, a po prawej płytsze – wozy były wówczas puste.

wypożyczalnia samochodów, wypożyczalnia aut Malbork, Pruszcz Gdański, Starogard, Tczew

Rycerze

Inne źródła wskazują, że jeźdźcy konni preferowali mieć prawą rękę wolną zarówno jako znak przyjaźni w stosunku do mijających obywateli bądź trzymali rękę na broni na wypadek walki.

Na dodatek arystokraci poruszali się po lewej stronie drogi, kiedy pospólstwo nie mając innego wyjścia chodziło prawą stroną drogi.

Wraz z rozwojem technologii zmienił się sposób przemieszczania. Z pojawieniem się na drodze pojazdów konnych, które transportowały ciężkie produkty rolne zaczęła się zmieniać percepcja ruchu lewostronnego. Od kiedy furman musiał kontrolować kilka koni naraz, a nie miał on kozła na którym mógł siedzieć, nie było innej opcji jak zajęcie miejsca na ostatnim koniu po lewej stronie, aby mógł on używać prawej ręki do wyznaczania kierunku jazdy koniom przy pomocy bicza. Dlatego jazda po prawej stronie była bardziej poręczna.

Logiczne więc wydaje się aby przejeżdżające obok pojazdy były wówczas po lewej stronie, aby znać dokładną pozycję na drodze i uniknąć potencjalnych wypadków.

Napoleon i Rewolucja Francuska

Przyjmuje się, że w Europie kontynentalnej ruch prawostronny został wprowadzony przez Napoleona, który rozszerzył francuskie przepisy drogowe na cały kontynent.

Do tej pory szlachta i burżuazja przemieszczała się lewą stroną drogi, a mijający ich obywatele niżej urodzeni musieli się im kłaniać z prawej strony. Po zburzeniu Bastylii prześladowani burżuje, aby nie wyróżniać się z tłumu zaczęli przechodzić na prawą stronę.

Napoleon wraz z wojskiem przemieszczali się prawą stroną, a podbijając sporą część Europy zaczęto wprowadzać i egzekwować nową zasadę poruszania się po drodze.

Wielka Brytania, która nigdy nie została przez Niego podbita za złość wprowadziła obowiązek ruchu lewostronnego w 1835 roku.

CIEKAWOSTKI

W krajach o ruchu lewostronnym odnotowuje się mniej wypadków i ofiar śmiertelnych niż w przypadku kierowania prawą ręką. Wyjaśnienie w jakiś sposób ma sens.

Większość ludzi jest praworęcznych, badania wykazały, że również obserwują rzeczy przed sobą szybciej za pomocą prawego oka, podczas gdy lewe jest ogólnie uważane za słabsze.

W samochodach zaś z kierownicą po prawej stronie kierowcy obserwują ruch nadjeżdżający z prawej strony i dzięki temu są w stanie dostrzec niebezpieczeństwa szybciej niż pozostali kierowcy. Ponadto skrzynia biegów obsługiwana jest przez lewą rękę, podczas gdy mocniejsza prawa ręka zapewnia lepsza kontrolę kierowania i szybszą reakcję w przypadku niebezpieczeństwa.

Europie są 4 kraje w których obowiązuje ruch lewostronny: UK, Malta, Cypr i Irlandia.

Szwedzi, będąc pod presją odmiennych zasad ruchu u wszystkich swych sąsiadów, postanowili zmienić ruch na prawostronny w 1967 roku.

Podział świata

  • ruch prawostronny
  • ruch lewostronny
wypożyczalnia samochodów, wypożyczalnia aut Malbork, Pruszcz Gdański, Starogard, Tczew

Opublikowano

28 kwietnia, 2019

Udostępnij