Zimą na drodze

Jazda zimą może stanowić wyzwanie dla Ciebie i Twojego samochodu, dlatego przygotowaliśmy listę przydatnych wskazówek, które zapewnią Ci bezpieczeństwo na drodze tej zimy.

Najlepiej w trudnych warunkach zimowych nie ruszać w podróż w ogóle, ale zbliżają się ferie zimowe i chętnie wybierzemy się na narty. Zanim jednak wyruszysz w podróż, upewnij się, że Ty i Twój pojazd jesteście przygotowani postępując zgodnie z naszym przewodnikiem.

Zanim wyruszysz w podróż

Akumulator

Zimą nasze auto może mieć problemy, w szczególności dotyczy to akumulatora. Silnik wymaga dwukrotnie większego prądu w zimowych warunkach pogodowych niż w bardziej korzystnych warunkach, a niskie temperatury znacznie zmniejszają moc akumulatora. Przed podróżą sprawdź, czy akumulator samochodowy jest w pełni naładowany, zmniejszy to ryzyko awarii. Jeśli masz możliwość przechowywania samochodu w garażu to skorzystaj z tego, jeśli nie zainwestuj z wodoodporną, oddychającą osłonę na samochód.

Opony

Stan opon samochodowych ma szczególne znaczenie w okresie zimowym - pamiętajmy, aby wymienić opony na zimowe. Opony zimowe są specjalnie zoptymalizowane pod kątem śniegu i lodu. Zapewniają większą przyczepność na śliskich nawierzchniach i chociaż nie mogą zapobiec wypadkowi, znacznie obniżą jego ryzyko. Opony powinny być sprawdzone pod kątem prawidłowego ciśnienia i zgodne z wymaganiami producenta dotyczącymi prawidłowej głębokości bieżnika (zalecane minimum 4 mm). Zużyte opony mają problem z hamowaniem, przyspieszaniem i ogólną obsługą w trudnych warunkach pogodowych.

Widoczność

Przed podróżą dokładnie wyczyść szyby i dach ze śniegu i lodu. Pomijając ten proces możesz spowodować poważne zagrożenie na drodze. Do odśnieżenia szyb możesz użyć zarówno odmrażacza w płynie, jak i klasycznej skrobaczki (polecam z mosiężną końcówką, tzw. skrobaczka fińska).

Światła

Podczas jazdy po obłoconych drogach światła samochodu mogą być zaskakująco brudne. Dlatego upewnij się przed wyruszeniem w podróż, że wszystkie światła są czyste, ponieważ może to spowodować zmniejszenie widoczności na drodze.

Wycieraczki

Przed każdą podróżą dokonaj podstawowej kontroli wycieraczek. Zużyte pióra wycieraczek będą rozmazywały śnieg po przedniej szybie i tym samych zmniejszały widoczność na drodze. Jeśli Twoje wycieraczki są niesprawne, bądź zużyte wymiń je jak najszybciej.

Zestaw awaryjny

Upewnij się, ze masz w samochodzie zestaw pierwszej pomocy. Inne rzeczy, które są niezbędne, bądź mogą być pomocne:

* gaśnica, trójkąt ostrzegawczy

* wodoodporne, ciepłe ubrania

* latarka

* skrobaczka do szyb/ odmrażacz

* ładowarka

* termos z ciepłym napojem / jedzenie

Jeśli wybierasz się w podróż zagraniczną zobacz więcej.

W drodze

  • Zaplanuj swoją podróż. Przeznacz odpowiednią ilość czasu na dotarcie do celu i przygotuj się na ewentualne, nieprzewidziane opóźnienia.
  • Załóż rozsądne obuwie, pedały mogą być mokre i śliskie, dlatego tak ważne jest odpowiednie obuwie.
  • Pamiętaj, aby manewry na drodze były delikatne i powolne, unikaj gwałtownych ruchów.
  • Pozostaw odpowiednią ilość miejsca pomiędzy samochodem jadącym przed Tobą. Zimą droga hamowania jest 10 razy krótsza, niż w normalnych warunkach.
  • Hamuj delikatnie i powoli, aby uniknąć poślizgu.
  • Używaj niskich biegów, aby utrzymać przyczepność na drodze, szczególnie pokonując wzniesienia.
  • Rozpoczynając jazdę na oblodzonej drodze zacznij od drugiego biegu, spowoduje to zmniejszenie mocy kół i unikniesz poślizgu.
  • Unikaj korzystania z tempomatu.
  • Staraj się unikać bocznych tras, które mogą nie być odpowiednio utrzymane (odśnieżone), trzymaj się głównych dróg.

Opublikowano

31 grudnia, 2018

Udostępnij