10 sposobów

jak zaoszczędzić zużycie paliwa?

1

Rzadziej podróżuj

Czy wiesz, że kiedy jedziesz samochodem, który stał zaparkowany kilka godzin, silnik jest zimny i zużywa o wiele więcej paliwa przez pierwsze 8 kilometrów? Idealnym rozwiązaniem byłoby połączenie wszystkich twoich codziennych spraw w jedną wielką podróż. Często nie jest to możliwe, jeśli w ciągu dnia musisz wyskoczyć, aby na przykład odebrać rodzinę. Staraj się jednak nie wychodzić oddzielnie, aby zrobić zakupy w supermarkecie lub kupić świeże pieczywo w piekarni.

2

Omijaj jazdę w godzinach szczytu

Utknięcie w korku to bardzo drogi sposób podróżowania. Za każdym razem, gdy zatrzymujesz się i ruszasz używasz pierwszego biegu, wtedy silnik zużywa ogromnej ilości paliwa. Na drugim biegu nie jest dużo lepiej. Najlepszym rozwiązaniem jest unikanie jazdy samochodem w godzinach szczytu. Możesz także zaoszczędzić trochę paliwa, starając się zrozumieć, co dzieje się w ruchu przed tobą i podróżując stale z małą prędkością, zamiast przyspieszać i hamować. Jeśli musisz dużo podróżować w godzinach szczytu, możesz rozważyć zakup samochodu hybrydowego, który zużywa znacznie mniej paliwa w mieście niż normalna benzyna lub olej napędowy.

3

Zdemontuj bagażnik dachowy

To tak, jakby zostawić otwarte okna, ale znacznie gorzej. Nawet jeśli bagażnik dachowy jest pusty, zwiększa opór i sprawia, że samochód zużywa więcej paliwa - wspomniana aerodynamika "siada". Najnowsze bagażniki dachowe są szybkie i łatwe w montażu i demontażu, dlatego najlepiej zdemontuj bagażnik, gdy go nie używasz.

4

Zamykaj okna (szyberdach)

Opuszczone szyby, otwarty szyberdach to nie problem podczas jazdy w mieście. Gdy jesteś poza miastem, na autostradzie i poruszasz się szybciej, kształt samochodu jest bardzo ważny. Projektanci samochodów nazywają to aerodynamiką. Zadają oni sobie wiele trudu, by zmniejszyć "opór" i sprawić, by samochód był przy tym tak gustowny, jak to tylko możliwe. Wszystko, co sprawia, że samochodowi towarzyszy szum wiatru, sprawia, że rośnie spalanie paliwa. Nie możesz wiele zrobić z budową swojego samochodu, ale możesz zmniejszyć zużycie paliwa, nie pozostawiając otwartych okien i okna dachowego w trakcie jazdy. Lepiej korzystać z otworów wentylacyjnych przez większą część roku oraz klimatyzacji, gdy robi się zbyt gorąco.

5

Nie woź ze sobą zbędnych kilogramów

Podobnie jak twoje ciało, twój samochód potrzebuje więcej paliwa, aby poruszyć większą wagę. Nie wrzucaj rzeczy do bagażnika, jeśli ich nie potrzebujesz. Jak na ironię, im cięższy przedmiot, tym mniej prawdopodobne jest, że będziesz musiał wyjąć go z bagażnika i tym większy będzie on miał wpływ na zużycie paliwa.

6

Przyśpieszaj powoli

Idealny sposób poruszania to jazda samochodem ze stałą prędkością (najlepiej około 80 kilometrów na godzinę) i na najwyższym biegu (pięć lub sześć). Więc jeśli jesteś cierpliwym kierowcą będziesz mieć niższe rachunki za paliwo - to takie proste. To nierealne, aby uniknąć wyprzedzania, ale nie ma sensu wyprzedzać samochodu, aby po prostu stać przed nim przy następnych światłach - wynagrodzenie za cierpliwość pojawi się na rachunku za paliwo przy następnym tankowaniu.

7

"gaz do dechy"?

Ten punkt zawsze zaskakuje kierowców. Nie chodzi tylko o to, jaki bieg masz. Możesz być na wysokim biegu i poruszać się z rozsądną prędkością. Jeśli jednak naciskasz pedał gazu, aby uniknąć zmiany biegu na niższy, wtedy zużywasz więcej paliwa - nie mniej. Oczywiście, jeśli twój samochód ma automatyczną skrzynię biegów, to prawdopodobnie zrobi to lepiej niż ty, wybierając odpowiedni bieg, więc nie stanowi to problemu.

8

Wyłącz klimatyzację

Kuszące jest używanie klimatyzacji przez cały rok. Zapobiega ona parowaniu szyb zimą i nie musisz zastanawiać się nad temperaturą wnętrza samochodu. Zużywa ona jednak sporo paliwa, więc jeśli nie jest w aucie gorąco radzimy ci ją wyłączyć.

9

Przestrzegaj ograniczeń predkości

Jeśli nie będziesz przestrzegał ograniczeń prędkości twoja podróż ulegnie skróceniu, szczególnie podróżując autostradą. Pędząc 140 km/h przez odcinek o długości 300 km, zamiast 110 km/h jesteś około pół godziny szybciej, ale to tylko pozorna ekonomia. Podczas gdy samochód pracuje przez 30 minut mniej, zużywa znacznie więcej paliwa podczas podróży. To 30 minut może Cię kosztować nawet do 25 zł w paliwie.

10

Regularnie sprawdzaj ciśnienie opon

Niższe ciśnienie opon równa się wyższemu zużyciu paliwa. Zalecamy, aby przeznaczyć przez pięć minut co dwa tygodnie na sprawdzenie opon.

Opublikowano

13 sierpnia, 2018

Udostępnij