Zgodnie z Konwencją Wiedeńską wyjeżdżając za granicę Polski samochodem możemy posiadać w apteczce pierwszej pomocy wyposażenie obowiązujące w naszym kraju, niestety gaśnica i trójkąt ostrzegawczy nie zawsze wystarczy, aby spokojnie podróżować po Unii Europejskiej. Podczas zagranicznej kontroli możemy otrzymać mandat za brak apteczki. Jeśli nie chcesz spierać się z lokalną władzą o wykładnię konwencji wiedeńskiej o ruchu drogowym powinieneś zadbać o odpowiednie wyposażenie pojazdu. W apteczkę najlepiej się zaopatrzyć nie tylko dla świętego spokoju, ale dla bezpieczeństwa osobistego, towarzyszy podróży oraz innych uczestników ruchu drogowego.

W podróży do Włoch

Planując podróż samochodem warto wziąć pod uwagę przepisy wszystkich krajów, przez które przejeżdżamy. Przykładowo jadąc do Włoch przejeżdżamy przez Czechy i Austrię. Obowiązkowym wyposażeniem w Czechach jest kamizelka odblaskowa dla każdego pasażera, apteczka, trójkąt ostrzegawczy, gaśnica i komplet zapasowych żarówek, zapasowych bezpieczników i kolo zapasowe.

W Austrii obowiązkowe wyposażenie samochodu zawiera: kamizelkę lub kamizelki odblaskowe, apteczkę, trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę. 

Po przekroczeniu granicy Włoch w samochodzie musimy posiadać gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy.

Chorwacja, Słowacja i Węgry

Jeśli nie chcemy wchodzić w dyskusję z lokalną policją z powyżej wymienionych krajów powinniśmy zaopatrzyć pojazd w: kamizelkę odblaskową - dla każdego pasażera, apteczkę, trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę, komplet zapasowych żarówek i bezpieczników oraz koło zapasowe, linkę służąca do holowania pojazdu, lewarek i klucz do zmiany kół. Posiadając takie wyposażenie spełnimy rygory narzucone we wszystkich tych trzech krajach (najostrzejsze są na Słowacji). Gdybyśmy w trakcie podróży zachcieli odwiedzić Słowenię samochód powinien być obowiązkowo wyposażony w: kamizelkę, apteczkę, gaśnicę, trójkąt ostrzegawczy oraz w komplet żarówek zapasowych. 

Niemcy, Belgia, Holandia

Zgodnie z polskimi przepisami trójkąt ostrzegawczy oraz gaśnica są wyposażeniem obowiązkowych (także Belgii) , dlatego też podróżując do Belgii wystarczy pamiętać już tylko o kamizelach odblaskowych. W Belgii zalecana jest apteczka, a ponieważ jadać przez Niemcy jest ona obowiązkowa, powinniśmy się w nią zaopatrzyć. Posiadając w aucie cały powyższy sprzęt oraz trójkąt ostrzegawczy można śmiało już jechać do Holandii.

wypożyczalnia samochodów, wypożyczalnia aut Malbork, Pruszcz Gdański, Starogard, Tczew

Jak wspomniano powyżej, nie zawsze łatwo wytłumaczyć swoją rację policjantowi zagranicą, a próby wręczenia mandatu za brak wymaganego lokalnym prawem wyposażenia samochodu nadal się zdarzają.

Co zrobić w takiej sytuacji?

Jeśli przyjmiemy mandat, karę będziemy musieli uiścić na miejscu lub po wizycie w bankomacie.

Jeśli odmówimy przyjęcia mandatu, konieczna może być pomoc prawna na terenie danego kraju. O zdarzeniu zawsze warto poinformować polski konsulat w państwie, w którym przebywany. Najlepiej wykonać telefon do konsulatu od razu w momencie kontroli. To może ostudzić zapędy funkcjonariusza.

Kamizelki odblaskowe!!!

 

Wyposażenie samochodu wg Konwencji Wiedeńskiej dotyczy apteczki, kompletu żarówek, koła zapasowego. Stosowanie kamizelek odblaskowych dotyczy odrębnych przepisów, które zakładają obowiązek używania kamizelki w określonych sytuacjach, przykładowo na drodze ekspresowej, na autostradzie wychodząc z samochodu masz obowiązek nałożyć kamizelkę. Kamizelka ponadto musi znajdować się w łatwo dostępnym miejscu w samochodzie, np. schowku z przodu, a nie pod walizkami w bagażniku.

wypożyczalnia samochodów, wypożyczalnia aut Malbork, Pruszcz Gdański, Starogard, Tczew

Lista wyposażenia samochodu w Unii Europejskiej:

wypożyczalnia samochodów, wypożyczalnia aut Malbork, Pruszcz Gdański, Starogard, Tczew
wypożyczalnia samochodów, wypożyczalnia aut Malbork, Pruszcz Gdański, Starogard, Tczew
wypożyczalnia samochodów, wypożyczalnia aut Malbork, Pruszcz Gdański, Starogard, Tczew
wypożyczalnia samochodów, wypożyczalnia aut Malbork, Pruszcz Gdański, Starogard, Tczew

Inne:

Austria

Belgia

Bułgaria

Chorwacja

zapasowa

żarówka*

Czechy

Dania

Estonia

kliny na 

koła

Finlandia

Francja

Grecja

Hiszpania**

koło

zapasowe

Holandia

Lichtenstein

Litwa

Luksemburg

Łotwa

Malta

Niemcy

Norwegia

Portugalia

Rumunia

Słowacja

Słowenia

zapasowa

żarówka*

Szwajcaria

Szwecja

Węgry

Włochy

* Zapasowa żarówka nie dotyczy ksenonów, neonów i LED.

** W Hiszpani wymagane są dwa trójkąty ostrzegawcze w samochodzie.

Życzymy przyjemnej podróży!

Opublikowano

16 maja, 2018

Udostępnij