Auto za O zł

Wystarczy chwila nieuwagi innego kierowcy i Twoje auto jest uszkodzone. Wymaga naprawy lub jest zakwalifikowane do kasacji.

W takiej sytuacji możesz otrzymać auto zastępcze z polisy OC sprawcy kolizji.

Zgłoś się do wypożyczalni kontakt. Samochód zastępczy wynajmiesz bezgotówkowo po wypadku, jeśli Twoje auto jest w naprawie lub szukasz nowego. Koszty wypożyczenia pokryte zostaną z OC sprawcy zdarzenia.

Krok po kroku

1

Miałeś wypadek z winy innego kierowcy.

2

Uzyskaj oświadczenie sprawcy lub notatkę policyjną sporządzoną na miejscu wypadku.

3

Zgłoś szkodę u ubezpieczyciela.

4

Zadzwoń do wypożyczalni samochodów i wynajmij samochód zastępczy.

5

Odbierz naprawiony samochód lub zakup nowy.

6

Zdaj samochód zastępczy.

pytania i odpowiedzi

Auto zastępcze

1

Komu auto zastępcze?

Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z 17 listopada 2011 roku dotyczącą wynajmu pojazdu na czas naprawy, samochód zastępczy z OC sprawcy zdarzenia przysługuje każdemu poszkodowanemu, jeżeli jest mu niezbędny do normalnego, codziennego funkcjonowania. Każdy poszkodowany ma prawo wynająć auto zastępcze na koszt ubezpieczyciela sprawcy zdarzenia niezależnie od tego, czy służy mu na co dzień do celów zarobkowych, dojazdu do pracy czy też jest użytkowany prywatnie.

2

Jaki samochód zastępczy możesz wynająć?

Wypożyczając pojazd zastępczy pamiętaj, że nie może być on wyższej klasy niż Twoje auto. Może to być samochód z tego samego segmentu pojazdów lub niższy. W przeciwnym wypadku koszty najmu zostaną zwrócone tylko do wysokości w jakiej zmieściłby się wynajem aut tej samej klasy. Gdy przykładowo, wypadkowi uległa Twoja Skoda Fabia, to nie otrzymasz zwrotu pełnych kosztów wynajmu Skody Superb.

3

Na jak długo samochód zastępczy?

 Przy szkodzie częściowej możesz ubiegać się o zwrot kosztów wynajmu samochodu zastępczego za okres od dnia zgłoszenia szkody (lub oddania auta do warsztatu pojazdu jezdnego) do dnia naprawy Twojego pojazdu;

 W przypadku szkody całkowitej, zwrot kosztów za wynajem samochodu zastępczego powinien przysługiwać do czasu zakupu nowego pojazdu. Uważa się, że od chwili otrzymania informacji o zakwalifikowaniu szkody jako całkowitą wystarcza Ci 7 dni na nabycie nowego auta.

4

Czy potrzebny jest wniosek, aby otrzymać samochód zastępczy?

Wiele osób uważa, że aby o cokolwiek się starać przez ubezpieczyciela, trzeba złożyć wniosek. Tymczasem w przypadku aut zastępczych czas jest niezwykle ważny. Nie musisz składać żadnych wniosków i podań, wystarczy że zadzwonisz do wypożyczalni. zadzwoń

5

Jedyne czego potrzebujesz, to...

 Dokument wskazujący sprawcę, np.: oświadczenie sprawcy lub notatka polisy;
 Twój dokument tożsamości;
 Dane sprawcy i numer jego polisy;
 Numer zgłoszonej u ubezpieczyciela szkody.
Formalności związane z wynajmem są ograniczone do minimum. Dzięki temu możesz mieć samochód zastępczy z OC sprawcy jeszcze tego samego dnia.

6

W jakiej sytuacji Towarzystwo odmawia wypłaty?

Są jednak sytuacje, kiedy nie możesz liczyć na pokrycie kosztu wynajmu, samochód zastępczy. Może się to zdarzyć m. in., gdy:
 W swoim domu posiadasz inne auto, z którego możesz swobodnie korzystać;
 Samochód nie jest Ci potrzebny na co dzień, bo jeździsz nim bardzo rzadko;
 Chcesz wynająć samochód, który jest dużo droższy od Twojego.
Mogą również zdarzyć się problemy z samochodem zastępczym, jeśli ubezpieczyciel będzie miał uzasadnione wątpliwości co do okoliczności zdarzenia.
Najczęściej jednak Towarzystwo nie może odmówić Ci pokrycia kosztów wynajęcia pojazdu zastępczego!

7

Zbieraj wszystkie rachunki by otrzymać zwrot kosztów!

Przygotuj się na to by zebrać plik dokumentów potwierdzających wszystkie poniesione wydatki w okresie po wypadku. Polisa OC sprawcy pokrywa nie tylko koszt holowania, wynajmu samochodu zastępczego, ale także wszystkie dodatkowe wydatki poniesione z związku z brakiem auta, np.: koszt przejazdu taksówką z domu do warsztatu, z miejsca wypadku do domu; wydatki na zabezpieczenie pojazdu przed dalszym zniszczeniem, np.: wynajem miejsca parkingowego i zakup pokrowca chroniącego rozbite auto przed deszczem. Dodatkowe koszty ubezpieczyciel zwykle refunduje, ale tylko gdy na nie wszystkie masz rachunki i faktury.

PODSUMOWANIE

1)      Samochód zastępczy należy Ci się niezależnie od tego czy wynajmujesz go w działalności gospodarczej czy prywatnie.

2)      Wypożyczone auto nie może być wyższej klasy, niż uszkodzony pojazd.

3)      Samochodem zastępczym możesz jeździć od dnia zgłoszenia szkody do dnia naprawy pojazdu lub wypłaty odszkodowania za jego utratę.

4)      Gdy masz drugi dostępny samochód ubezpieczyciel sprawcy może Ci nie zwrócić kosztu najmu.